Çam Ağaçlarındaki Geniş Yapraklar Nedir?

       Üsteki fotoğrafta görülen yapraklar bir çoğumuzun dikkatini çekmiştir. Çam ağaçlarını iğne yapraklı diye biliyoruz. Peki bunlar nedir diye merak ettiniz mi?

[adsag]Bu fotoğrafta gördümüz yapraklar çam ağaçlarına ait değildir. Çam ağaçları üzerinde yarı parazit (yarı asalak)  yaşayan ökse otu (Viscum album) bitkisidir. Ökse otu emeçlerini ağaçlara salarak ağaçtan aldığı su ve mineralleri Fotosentez yapmak için kullanarak kendi besinini elde eder. Konuyla ilgili wiki bilgisi aşağıdadır…

Ökseotu (Viscum album) Avrupa’ya,batı ve güney Asya’ya özgü olan bir bitkidir.Halk arasında gevele,güvelek,gövelek,purç,çekem olarak da bilinir.Her mevsimde yapraklı olan ve ağaçlar üzerinde yaşayan yarı asalak bir bitkidir.Özellikle elma ağacının dalları üzerinde yaşar.Armut,söğüt,kavak,meşe gibi ağaçların üzerinde de asalak olarak yaşayabilmektedir.Sapları her zaman ikiye ayrılarak dallanır.Çiçekleri tek eşeyli, meyveleri yapışkan,sulu ve yumuşaktır.Bu meyveleri yiyen kuşların kondukları ağaçların üzerine dışkılarıyla tohumları bırakması ökseotunun yayılmasını sağlar.Bazı yörelerde meyvelerindeki yapışkan madde çubukların üzerine sürülerek kuşları yakalamak için ökse olarak kullanılmaktadır.Ökseotunun meyveleri eczacılıkta ve lokman hekimler tarafından kullanılmaktadır.

1 thought on “Çam Ağaçlarındaki Geniş Yapraklar Nedir?

  1. Çok güzel yakalanmış bir fotoğraf tebrik ediyorum. Günlerce öğrenciye anlat bu resim kadar faydalı olmaz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.