Opendns ile youtube sorunu

    Daha düne kadar OpenDns (208.67.222.222 ) ile youtube.com a girerken bugün giremedim. Sebebi Telekomun bu DNS leri yasaklaması imiş. Yeni DNS ler ile sorun çözüldü. Aşağıdaki DNS leri kullanabilirsiniz.

 209.206.184.249 – 209.142.152.253

dns

DNS ayarlarının nasıl yapılacağını bilmiyorsanız yazının DEVAMINI okuyunuz.

ilk önce Ağ Bağlantılarımı açın buradan sol menüdeki (Ağ görevleri) Ağ bağlantılarını görüntüleye tıklayın.Karşınıza bilgisayarınızda kurulu ağların listesi çıkacaktır.

 

Bu ekranda kullandığınız ağı sağ tıklayıp özellikler ekranını açın.(Kablosuz kullananlar kablosuz ağ bağlantısını,ethernet kablosuyla bağlananlar Yerel ağ bağlantısını tıklasın)

 

Karşınıza çıkan bu ekrandan resimde olduğu gibi İnternet iletişim kuralları (TCP/IP) protolünü seçip özellikler butonuna tıklayın.karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran gelecek.

 


dns

Sizin ekranınızda gelen ayarlarda DNS sunucusu adresini otomatik al seçili olmalı.Yapmanız gereken şey Aşağıdaki DNS sunucusu adreslerini kullan seçeneğini seçip.DNS adresleri olarakda 209.206.184.249 – 209.142.152.253   ü yazmanız.Yani bir üstteki resimde gözüken ayarların aynısını yaparsanız amacımıza ulaşmış olacağız.
Bu ayaları yaptıktan sonra tamamlara tıklayarak ekranları kapatıyoruz.şu andan itibaren youtube dahil yasaklı bütün sitelere erişebilir hale gelmemiz lazım.Eğer ayarları doğru yaptığınız halde hala sitelere erişemiyorsanız.bilgisayarınızı ve modeminizi yeniden başlatmayı deneyin.Umarım işinize yarar….

1 thought on “Opendns ile youtube sorunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.